STATUT KLUBA INVALIDNIH ŠTUDENTOV


STATUT KLUBA INVALIDNIH ŠTUDENTOV


Na podlagi 8. in 9. člena Zakona o društvih ( Uradni list RS št. 60 / 95 ) je ustanovni zbor dne 15. 5. 1996 sprejel: Statut Kluba invalidnih študentov.

* SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen
Klub invalidnih študentov je prostovoljno, nepridobitno in nepolitično združenje ljudi, ki se zavzemajo za izboljšanje položaja invalidov Klub deluje na območju mesta Ljubljane.

2. člen
Klub je pravna oseba zasebnega prava. Sedež kluba je na Kersnikovi 4, v Ljubljani. Klub zastopa predsednik upravnega odbora, v njegovi odsotnosti pa podpredsednik upravnega odbora.

3. člen
Klub ima svoj pečat
Pečat je pravilne piramidne oblike. Vse stranice so enako dolge, njihova dolžina znaša 2,5 cm. Znotraj piramide je napis Klub invalidnih študentov. Beseda klub leži nad spodnjo stranico piramide, beseda invalidnih leži nad levo spodnjo stranico, beseda študentov leži nad desno spodnjo stranico. Omenjen napis je v naslednji barvni kombinaciji: klub - zelena, invalidnih - modra, študentov - rdeča. Pet milimetrov od vrha piramide na desni stranski stranici leži rumen krog polmera 3 milimetre.

4. člen
Klub se pri svojem delovanju povezuje s sorodnimi organizacijami oz. institucijami, njegovo delovanje pa temelji na načelu javnosti in ustave Republike Slovenije. Klub lahko samostojno sodeluje ali se včlani v sorodne mednarodne in tuje organizacije, ki imajo podobne namene in cilje.

* NAMEN IN NALOGE

5. člen
Naloge kluba so: skrb za izboljšanje študijskih, življenjskih, družabnih, športno-rekreativnih pogojev in sodelovanje s sorodnimi študentskimi klubi

Oblike in metode dela so:
izdelava analize študijskih pogojev za študente invalide
način uresničevanja namena :
• zbiranje informacij o pogojih študija od študentov invalidov, ki študirajo na ljubljanski univerzi npr; dostopnost do fakultete, dostopnost do fakultetnih predavalnic, možnost dostopa in do uporabe knjižničnega gradiva na fakultetah, možnost opravljanja študijskih obveznosti po dogovoru s profesorji, možnost podaljšanja študijskega staža. Poleg tega skrb za organizirane brezplačne prevoze študentov invalidov do fakultete in nazaj.
Ta namen mislimo uresničiti, ko bomo zbrali dovolj sredstev za nakup prilagojenega kombija . Ravno tako nameravamo študentom invalidom glede na bolezen omogočiti nakup študijskih pripomočkov; npr zvočne pripomočke za slepe.
• organizacija družabnih srečanj, izletov, okroglih miz, kulturnih prireditev npr; organiziranje likovnih razstav izdelkov študentov invalidov
• organizacija športno-rekreativnih dejavnosti in mobilnih fizioterapevtskih skupin, ki bi skrbele za izboljšanje zdravstvenega stanja študentov invalidov
Rezultate delovanaja bo klub posredoval sorodnim klubom po svetu s katerimi bo vzpostavil stike. O analizah bo klub obveščal tudi ostalo javnost preko različnih medijev.

* ČLANSTVO KLUBA

6. člen
Član kluba lahko postane invalid, ki ima status študenta Univerze v Ljubljani ali visokošolske organizacije, na območju Ljubljanske regije, ki sprejme ta statut in se po njem ravna, vendar najdlje dve leti po izgubi statusa študenta. Član kluba je lahko tudi tujec v kolikor izpolnjuje pogoje iz 1. odstavka tega člena oz. pod enakimi pogoji. Članstvo v klubu je prostovoljno. Kdor želi postati član kluba mora upravnemu odboru predložiti pristopno izjavo v kateri izrazi željo postati član kluba in se zaveže, da bo deloval v skladu s statutom in plačal članarino.

7. člen
Pravice članov kluba so:
- da volijo in so voljeni v organe kluba
- da delujejo v klubu in njegovih organih
- da enakopravno izražajo svoje predloge in sugestije glede vprašanj, o katerih razpravlja in odloča klub
- da dobijo povrnjene materialne stroške, ki nastanejo v zvezi z dejavnostjo kluba, če finančno stanje to omogoča
- da dobijo nagrade in pohvale za dosežene uspehe
- da uporabljajo prostore in tehnične zmogljivosti kluba

8. člen
Dolžnosti članov kluba so:
- da delujejo v organih kluba, v katere so izvoljeni
- da vestno razpolagajo s sredstvi kluba
- da spoštujejo statut in druge akte ter sklepe organov kluba
- da redno plačujejo članarino
- da varujejo ugled kluba

9. člen
Članstvo v klubu preneha:
- dve leti po izgubi statusa študenta
- z izstopom iz kluba
- z izključitvijo na podlagi sklepa disciplinske komisije
- člana črta iz članstva upravni odbor , če ta kljub opominu ne plača članarine v tekočem letu
- s črtanjem
- s smrtjo

10.člen
Član lahko izstopi iz kluba tako, da poda upravnemu odboru pisno izjavo o izstopu

11. člen
Član se izključi iz kluba po sklepu disciplinske komisije, če grobo krši statut kluba in ne varuje ugleda študenta ter kluba

12. člen
Prizadeti član ima pravico pritožbe na občni zbor kluba.

12. A člen
Simpatizerji kluba lahko postane tisti, ki s svojim delom prispevajo k boljšemu delovanju kluba, podpira delo kluba

13. člen
Občni zbor lahko imenuje častne člane kluba na predlog upravnega odbora. Častni člani so lahko fizične osebe, ki imajo posebne zasluge za dejavnost s katero se ukvarja klub, ali za sam klub. Naziv častnega člana se lahko podeli tudi rednemu članu kluba.

13. A člen
Simpatizer in častni član, ki ni hkrati redni član kluba, nima pravice odločati v organih kluba, temveč se lahko udeležuje sej organov kluba in tudi razpravlja o posameznih vprašanjih.

* ORGANI KLUBA

14. člen
Organi Kluba invalidnih študentov so:
- občni zbor
- upravni odbor
- nadzorni odbor
- disciplinska komisija

OBČNI ZBOR

15. člen
Občni zbor je najvišji organ kluba in voli druge organe. Njemu so odgovorni vsi organi in člani kluba. Občni zbor sestavljajo vsi člani kluba.

16. člen
Občni zbor mora sklicati upravni odbor najmanj enkrat letno. Upravni odbor mora sklicati izredni občni zbor, če to zahteva nadzorni odbor ali na zahtevo najmanj ene tretjine članov ali po sklepu upravnega odbora.Upravni odbor mora sklicati izredni občni zbor najkasneje en mesec po sprejetju zahteve za sklic. O sklicu občnega zbora morajo biti obveščeni vsi člani, simpatizerji, in častni člani najmanj sedem dni pred dnevom zasedanja. Če upravni odbor izrednega občnega zbora ne skliče v predpisanem roku, ga skliče predlagatelj, ki mora predložiti tudi dnevni red z ustreznim materiali. Izredni občni zbor sklepa le o zadevi za katero je bil sklican.

17. člen
Občni zbor je sklepčen, če je navzoča najmanj polovica članov. Če sklepčnosti ni, se počaka petnajst minut, in če je tedaj navzočih najmanj petnajst članov, je občni zbor sklepčen. Če občni zbor tudi tedaj ni sklepčen se začetek ponovno preloži za petnajst minut, nakar je občni zbor sklepčen, če je navzočih vsaj 10 članov kluba. Občni zbor sprejema svoje sklepe z večino glasov prisotnih članov. Če se odloča o prenehanju delovanja kluba, je zato potrebna odločitev 2 / 3 vseh članov kluba. Glasovanje je praviloma javno, lahko pa se člani na samem zasedanju odločijo za tajni način glasovanja. Volitve organov so praviloma tajne.

18. člen
Občni zbor začne predsednik upravnega odbora in ga vodi, dokler se ne izvoli delovno predsedstvo, ki ga sestavljajo: predsednik, zapisnikar in člani. Občni zbor izvoli tudi dva overovitelja zapisnika. O delu občnega zbora se vodi zapisnik, ki ga podpišejo predsednik delovnega predsedstva in oba overovitelja zapisnika in zapisnikar.

19. člen
Pristojnosti občnega zbora so da:
- sklepa o dnevnem redu
- sprejema in spreminja statut kluba in druge akte
- odloča o prenehanju ali združitvi kluba
- sklepa o dnevnem redu in voli organe občnega zbora
- z neposrednim glasovanjem voli in razrešuje organe kluba, predsednika, podpredsednika, tajnika in blagajnika
- sprejema smernice in stališča o programu dela kluba
- razpravlja in sklepa o delu in poročilih organov kluba
- razpravlja in sklepa o finančnem poslovanju kluba, sprejema finančni načrt in zaključni račun
- odloča o pritožbah zoper sklepe upravnega odbora, nadzornega odbora in disciplinskega sodišča
- odloča o višini članarine
- dokončno odloča o izključitvi člana iz kluba

UPRAVNI ODBOR

20. člen
Upravni odbor kluba opravlja organizacijske, upravne, administrativne in strokovno / tehnične zadeve. Upravni odbor je izvršilni organ občnega zbora in opravlja zadeve, ki mu jih naloži občni zbor ter zadeve, ki po svoji naravi spadajo v njegovo delovno področje. Za svoje delo je odgovoren občnemu zboru Upravni odbor šteje 6 članov.

21. člen
Upravni odbor voli občni zbor. Sestavljajo ga:
- predsednik upravnega odbora
- tajnik
- blagajnik
- in trije člani

22. člen
Mandatna doba članov upravnega odbora je dve leti, lahko pa so večkrat izvoljeni.Upravni odbor upravlja klub v času med dvema občnima zboroma po smernicah, sprejetih na občnem zboru. Sestaja se praviloma enkrat mesečno, po potrebi tudi pogosteje.
Upravni odbor dela na sejah, ki jih sklicuje predsednik kluba, v njegovi odsotnosti pa podpredsednik.

23. člen
Seja upravnega odbora je sklepčna, če je na njej prisotnih več kot polovica članov upravnega odbora. Sklepe se sprejema z večino glasov vseh časov. Delo upravnega odbora je javno.

24. člen
Upravni odbor opravlja naslednje naloge:
- sklicuje občni zbor društva in skrbi za izvajanje njegovih sklepov
- sestavlja letni plan dela
- izvaja tekoče delo
- vodi finančno in materialno poslovanje kluba
- predlaga spremembe statuta in drugih aktov
- predlaga občnemu zboru prenehanje delovanja kluba
- vodi evidenco članov
- iz vrst članov imenuje stalne in občasne komisije
- opravlja ostale naloge, ki mu jih naloži občni zbor

25. člen
Upravni odbor zagotavlja obveščanje ožje in širše javnosti o delovanju kluba z objavljanjem vabil in zapisnikov na oglasni deski v svojih prostorih, s plakati in preko sredstev javnega obveščanja. Za zagotovitev javnosti dela je odgovoren predsednik upravnega odbora

26. člen
Predsednika izvoli občni zbot za dobo dveh let. Predsednik upravnega odbora predstavlja klub in ga zastopa v pravnem prometu, vodi delo kluba in podpisuje njegove akte, finančne in materialne listine, je odredbodajalec in skrbi za zakonito ter pravilno poslovanje kluba. V primeru njegove odsotnosti ali zadržanosti pa član upravnega odbora, ki ima pooblastilo predsednika, posamič zastopa klub pred državnimi organi ter drugimi organizacijami in tretjimi osebami po navodilih upravnega odbora. Predsednik je odgovoren za delovanje kluba v skladu s statutom in pravnim redom RS. Za svoje delo je odgovoren občnemu zboru in upravnemu odboru.

27. člen
Blagajnik kluba opravlja:
- finančno / materialno poslovanje
- v imenu kluba sodeluje s finančnimi organizacijami
- upravlja s prihodki
- vodi blagajniško knjigo
- sestavlja zaključni račun
- pripravlja predlog finančnih načrtov
- izvoli ga občni zbor za dobo 2 let, za svoje delo je odgovoren upravnemu odboru

28. člen
Tajnik kluba opravlja:
- administrativno delo
- vodi evidenco članov
- skrbi za zapisnike s sej občnega zbora in upravnega odbora
- obvešča predsedstvo upravnega odbora o prispeli pošti
- ureja arhiv kluba
- tajnika izvoli občni zbor za dobo 2 let, za svoje delo je odgovoren občnemu zboru

NADZORNI ODBOR

29. člen
Nadzorni odbor šteje tri člane, ki jih izvoli občni zbor za dobo dveh let. Nadzorni odbor izvoli iz svoje srede predsednika nadzornega odbora. Naloga nadzornega odbora je, da spremlja delo upravnega odbora med dvema občnima zboroma in da vrši stalen nadzor nad finančnim poslovanjem kluba.

30. člen
Nadzorni odbor sprejema veljavne sklepe, če so prisotni vsi člani in če sta za sklep glasovala vsaj dva člana. Člani nadzornega odbora ne morejo biti člani ostalih organov kluba; lahko sodelujejo na sejah upravnega odbora, ne morejo pa odločati. Nadzorni odbor je odgovoren občnemu zboru in mu mora o svojem delu in ugotovitvah poročati najmanj enkrat letno.

DISCIPLINSKA KOMISIJA

31. člen
Disciplinsko komisijo sestavljajo trije člani, ki jih izvoli občni zbor za dobo dveh let. Predsednika disciplinske komisije izvolijo člani disciplinske komisije med seboj. Disciplinska komisija vodi disciplinski postopek in izreka kazni po disciplinskem pravilniku.

32. člen
Za disciplinski prekršek se šteje hujše nespoštovanje statua kluba, sklepov organov kluba ter vsako drugo ravnanje, ki huje prizadene interese in ugled kluba.

33. člen
O disciplinski odgovornosti odloča na prvi stopnji disciplinska komisija, ki se ravna po disciplinskem pravilniku kluba. Pritožba na sklep disciplinske komisije je možna v roku tridesetih dni na občni zbor kluba. Sklep občnega zbora je dokončen. Za disciplinski postopek se smiselno uporabljajo določbe Zakona o kazenskem postopku.

34. člen
Članom kluba se lahko izrečejo naslednji ukrepi:
- opomin
- javni opomin
- izključitev

* FINANČNO IN MATERIALNO POSLOVANJE

35. člen
Klub pridobiva sredstva za svoje delo:
- s članarino
- iz naslova materialnih pravic in dejavnosti kluba
- z darili in volili
- s prispevki donatorjev
- iz javnih sredstev
in drugih virov

36. člen
Klub razpolaga s finančnimi sredstvi v skladu s programom in letnimi finančnimi plani, ki jih sprejme občni zbor. Na rednem občnem zboru člani vsako leto obravnavajo in sprejemajo zaključni račun.

37. člen
Premoženje kluba predstavljajo vse premičnine in nepremičnine, ki so last ali v uporabi kluba in so vpisane v inventarno knjigo. Premičnine se lahko nakupujejo ali odtujujejo tretjim osebam le na podlagi sklepa seje upravnega odbora. O nakupu in odtujitvi nepremičnin kluba odloča občni zbor.

38. člen
Finančno in materialno poslovanje morata biti v skladu z ustreznim predpisi. Finančno poslovanje se odvija preko žiro računa odprtega pri Novi ljubljanski banki, podružnica Mestna hranilnica Ljubljana, Čopova 3, za drobne izdatke se uporablja ročna blagajna v skladu s pravili o blagajniškem maksimumu. Finančne listine podpisujeta predsednik upravnega odbora in blagajnik.
Odredbodajalec je predsednik upravnega odbora. V odsotnosti predsednika je odredbodajalec član upravnega odbora, ki ga določi predsednik upravnega odbora.

39. člen
Blagajnik vodi finančno in materilano poslovanje v skladu s pravilnikom o finančno materialnem poslovanju v katerem klub tudi določi način vodenja in izkazovanje podatkov o finančno materialnem poslovanju kluba, ki mora biti v skladu z računovodskimi standardi za klube.
Delo blagajnika je javno.
Vsak član kluba ima pravico vpogleda v finančno in materialno dokumentacijo in poslovanje kluba. Za pomoč pri urejanju finančno materialnih zadev lahko zaposli klub finančnega strokovnjaka v skladu z veljavno zakonodajo s področja delovnega prava.

* PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

40. člen
Klub preneha obstajati:
- s sklepom občnega zbora na način, kot je določen v statutu
- po samem zakonu
če pade število članov pod deset

41. člen
Če klub preneha obstajati, se njegovo premoženje popiše in prenese na Društvo za razvijanje preventivnega in prostovoljnega dela, Poljanska 5, 1000 Ljubljana, Matična št. 555 098 0000, Registrska št. 502 506 9591, šifra dejavnosti: 140423
Predstavitev dejavnosti društva:
Društvo za razvijanje preventivnega in prostovoljnega dela je bilo registrirano junija 1991 kot nevladno, neprofitno, nepolitično in avtonomno združenje posamznikov.
Društvo razvija in podpira civilne iniciative, ki želijo kreativno in preventivno vplivati na razvoj negativnih družbenih pojavov.
V ta namen Društvo:
· povezuje posameznike in skupine s podobnimi interesi, spodbuja njihovo samoorganiziranost v projektne skupine kot tudi v novo nastajajoče, samostojne organizacije;
· podpira razvoj nevladnega sektorja, predvsem tistih organizacij, ki v svoje programe aktivno vključujejo civilne iniciative;
· sodeluje z drugimi vladnimi in nevladnimi organizacijami doma in v tujini pri akcijah in projektih primarne in sekundarne prevencije na področju socialnega in zdravstvenega varstva, ter na področju zakonodajnih sprememb;
· opozarja svoje člane in druge organizacije ter širšo javnost na obstoječo in na nastajajočo problematiko v družbenem okolju in na možnost reševanja le-te;
· informira in izobražuje člane, prostovoljce in druge zainteresirane posameznike in organizacije o pomembnih dogodkih, gibanjih, dosežkih doma in v tujini;
· vzpodbuja razvoj preventivnih programov in prostovoljnega dela predvsem na področju zdravstva in socialnega varstva;
Članstvo Društva je izraz družbene zavesti in podpore prostovoljnemu delu in preventivnim programom v civilni družbi.

42. člen
V skladu s tem statutom lahko občni zbor in upravni odbor sprejmeta še druge splošne akte oz. pravilnike.

43. člen
Statut prične veljati, ko ga sprejme občni zbor kluba invalidnih študentov


Ljubljana, 13. 1. 1997

Predsednik

Midhet Huskić


home