Na stalni razstavi, ki smo jo odprli v letu 2000, predstavljamo življenje Celjanov v 20. stoletju, vse do današnjih dni.
V uvodnem delu s pomočjo makete iz začetka stoletja in sodobnega zračnega posnetka ponazorimo prostorsko širitev mesta v tem stoletju.
Nato s pomočjo "Dnevnika treh generacij" spremljamo življenje in usode posameznikov - Celjanov skozi celotno 20. stoletje - od rojstva prve generacije na začetku stoletja pa vse do rojstva četrte generacije v današnjem času. Predstavitev teče na nivoju vsakdanjosti prebivalcev Celja, seveda z upoštevanjem tehnološkega razvoja ter vseh sprememb in dogajanj v mestu in njihovih posledic. Tako najprej dobimo vpogled v bivalno in oblačilno kulturo, demografsko in nacionalno podobo mesta, izoblikovanje industrijskega naselja, šolstvo, obrt in trgovino, življenjski standard ter družabno življenje v mestu. Ta življenjski tok travmatično prekine 2. svetovna vojna, nato z novim elanom mesto ponovno zaživi v času socializma: tako spremljamo družino skozi čas povojne obnove, nacionalizacije, sledimo izgradnji mesta, spoznamo gospodarske razmere, pa seveda tudi poplave, ki so zaznamovale mesto ob Savinji, seznanimo se z ekološkimi problemi, propadom gospodarstva konec osemdesetih let, dotaknemo pa se tudi problemov mladih.
Drugi del razstave, muzeološko drugačen od prej omenjenega, smo poimenovali "Sprehod skozi mesto". Obiskovalci se lahko najprej sprehodijo po celjski ulici iz časa med svetovnima vojnama z obrtnimi delavnicami: frizer, modistinja, krojač, zlatar, urar, trgovina z barvami. Sledi sprehod po Glavnem trgu s tržnico kot osrednjim urbanim prostorom ter ogled izdelkov predvojnega industrijskega Gaberja - emajlirane posode, tehtnic in zlatega nakita.
V županovi sobi, kjer so predstavljeni celjski župani 20. stoletja in je namenjena raznovrstnim aktivnostim za mladino, se stalna razstava tudi zaključi.
|