domača stran

O muzeju

Razstave:
   Živeti v Celju
   Stalna razstava

   Fotografski atelje
   Josipa Pelikana

   Slovenska
   zobozdravstvena
   zbirka

   Otroški muzej
   Hermanov brlog

   Stari pisker

Trgovina:
   Založništvo

   Trgovina

Muzejska ponudba

Muzejske prireditve

Prijatelji muzeja

Kolektiv muzeja

Muzejske zbirke

ŽIVETI V CELJU


pogled na razstavo živinski vagon

Na stalni razstavi, ki smo jo odprli v letu 2000, predstavljamo življenje Celjanov v 20. stoletju, vse do današnjih dni.
V uvodnem delu s pomočjo makete iz začetka stoletja in sodobnega zračnega posnetka ponazorimo prostorsko širitev mesta v tem stoletju.
Nato s pomočjo "Dnevnika treh generacij" spremljamo življenje in usode posameznikov - Celjanov skozi celotno 20. stoletje - od rojstva prve generacije na začetku stoletja pa vse do rojstva četrte generacije v današnjem času. Predstavitev teče na nivoju vsakdanjosti prebivalcev Celja, seveda z upoštevanjem tehnološkega razvoja ter vseh sprememb in dogajanj v mestu in njihovih posledic. Tako najprej dobimo vpogled v bivalno in oblačilno kulturo, demografsko in nacionalno podobo mesta, izoblikovanje industrijskega naselja, šolstvo, obrt in trgovino, življenjski standard ter družabno življenje v mestu. Ta življenjski tok travmatično prekine 2. svetovna vojna, nato z novim elanom mesto ponovno zaživi v času socializma: tako spremljamo družino skozi čas povojne obnove, nacionalizacije, sledimo izgradnji mesta, spoznamo gospodarske razmere, pa seveda tudi poplave, ki so zaznamovale mesto ob Savinji, seznanimo se z ekološkimi problemi, propadom gospodarstva konec osemdesetih let, dotaknemo pa se tudi problemov mladih.

Ulica obrtnikov v muzeju krojaška delavnica

Drugi del razstave, muzeološko drugačen od prej omenjenega, smo poimenovali "Sprehod skozi mesto". Obiskovalci se lahko najprej sprehodijo po celjski ulici iz časa med svetovnima vojnama z obrtnimi delavnicami: frizer, modistinja, krojač, zlatar, urar, trgovina z barvami. Sledi sprehod po Glavnem trgu s tržnico kot osrednjim urbanim prostorom ter ogled izdelkov predvojnega industrijskega Gaberja - emajlirane posode, tehtnic in zlatega nakita.
V županovi sobi, kjer so predstavljeni celjski župani 20. stoletja in je namenjena raznovrstnim aktivnostim za mladino, se stalna razstava tudi zaključi.