domača stran

O muzeju

Razstave:
   Živeti v Celju
   Stalna razstava

   Fotografski atelje
   Josipa Pelikana

   Slovenska
   zobozdravstvena
   zbirka

   Otroški muzej
   Hermanov brlog

   Stari pisker

Trgovina:
   Založništvo

   Trgovina

Muzejska ponudba

Muzejske prireditve

Prijatelji muzeja

Kolektiv muzeja

Muzejske zbirke

ZBIRKE


splošno razglednice posode Westen-Emo tehtnice obrti plakati otroško življenje poslovilna pisma orožje fotografije Josipa Pelikana zobozdravstvena dobra igrača

ZBIRKA SPLOŠNO

Usmeritev muzeja kot muzeja za novejšo zgodovino je dokumentirati življenje od konca 19. stoletja do danes iz zornih kotov: gospodarskega, kulturnega, političnega, športnega, pa tudi z vidika vsakodnevnega življenja. V tem smislu poteka tudi zbiranje muzejskih predmetov, katerih spekter je zelo širok; vsi predmeti, ki ne sodijo v posamezne muzejske zbirke, se uvrstijo v zbirko, ki smo jo poimenovali "splošno".

ZBIRKA RAZGLEDNIC

Zbirka razglednic časovno zajema obdobje od začetka njihove prisotnosti na našem področju, prostorsko pa mesto Celje in njegovo regijo. Javnosti smo zbirko večkrat predstavili z vrsto občasnih razstav. Ostale pa so nam njihove objave - koledarja za leti 1992 (Dopisnica / razglednica) ter 1994 (Slike iz življenja) ter knjiga Biser na Savinji / Celje na starih razglednicah.

ZBIRKA POSODE WESTEN-EMO

Tovarno emajlirane posode je v Gaberju pri Celju leta 1894 ustanovil Adolf Westen. Prvotno so proizvajali samo emajlirano, pocinkano in polirano posodo, leta 1931 pa so začeli proizvajati še jeklene radiatorje. Leta 1945 je podjetje prišlo v državno last in nadaljevalo tradicijo pod znamko EMO. Westen si je kot zaščitni znak izbral levji motiv, mednarodno registriran leta 1928, ki se je ohranil tudi po vojni. V zbirki predstavlja največji delež emajlirana kuhinjska posoda - lonci, kozice, ponve, sklede, krožniki, cedila, merice, vrči, kotliči za vodo, čaj itd. Približno tretjina zbranih predmetov je iz časa pred 2. svetovno vojno, ostali so iz povojnega obdobja.

ZBIRKA TEHTNIC

Zbirko tehtnic tvorijo tehtnice iz različnih zgodovinskih obdobij vključno s sodobnostjo, različnih namembnosti in tipov. Zastopane so kuhinjske tehtnice, tehtnice za tehtanje blaga, pisemske tehtnice, številne so lekarniške tehtnice ter tehtnice za zlatnike in žepne tehtnice.
Na začetek

ZBIRKA OBRTI

Zbirka obrti obsega orodja, modele, pripomočke in izdelke posameznih obrtnikov, ki so delovali v Celju in bližnji okolici od 2. polovice 19. stoletja do današnjih dni. V zbirko sodi tudi oprema delavnic ter osebni predmeti posameznikov.

ZBIRKA PLAKATOV

Plakati so dragocen vir informacij in razumevanja določenega zgodovinskega obdobja. Naša zbirka obsega plakate iz časa druge svetovne vojne do današnjih dni in pokriva ne samo regijo, ampak ozemlje celotne države.

ZBIRKA IZ OTROŠKEGA ŽIVLJENJA

Zbirka iz otroškega življenja je zbirka otroškega muzeja Hermanovega brloga. Je popolnoma nova in v bistvu še v nastajanju; vezana pa je na otroka, njegovo življenje in igro.

ZBIRKA POSLOVILNIH PISEM

Zbirka vsebuje pretresljive dokumente iz časa nacistične okupacije Slovenije - poslovilna pisma, ki so jih napisali zaporniki v Starem piskru, ko so izvedeli za smrtno obsodbo.

ZBIRKA OROŽJA

Večji del zbirke predstavlja predvsem orožje, ki so ga med 2. svetovno vojno na celjskem področju uporabljali pripadniki različnih vojaških formacij.
Na začetek

ZBIRKA FOTOGRAFA JOSIPA PELIKANA

Poseben sklop fotografskega gradiva znotraj muzeja predstavlja zapuščina celjskega fotografa Josipa Pelikana. Zapustil je dokumentarno gradivo iz svojega življenjskega obdobja v Celju 1919-1977. Zbirka vsebuje originalne fotografije različnih formatov ter negative in steklene fotografske plošče. Po vsebini smo njegovo fotografijo razdelili na portretno ateljejsko, planinsko, industrijsko, predstavljena so zdravilišča Rogaška Slatina, Dobrna, Rimske toplice, mesto Celje ter ciklus življenje in dogodki v času 1919-1977. Bogastvo zapuščine predstavlja njegova kvaliteta dela ter količina ohranjenega dokumentarnega gradiva.

SLOVENSKA ZOBOZDRAVSTVENA ZBIRKA

Leta 1993 smo v muzeju odprli zobobozdravstveno zbirko, edino v Sloveniji. Pri postavitvi zbirke je sodeloval zasebni zbiralec, katerega zasluga je tudi tolikšen obseg zbirke. Predmeti, ki so razstavljeni, so največ iz konca 19. in iz 20. stoletja, najstarejši pa datira v 18. stoletje. Poleg orodja, pripomočkov in opreme, ki so jih pri svojem delu uporabljali zobotehniki in dentisti, imamo zbranih tudi nekaj kompletnih zobozdravstvenih ordinacij, razstavljenih pa je tudi vrsta zobozdravstvenih stolov iz različnih časovnih obdobij.

ZBIRKA DOBRA IGRAČA

Otroška igrača je namenjena otroški igri in seveda odraslim, še posebej staršem, ki igračo izberejo, da bi z njo obdarovali otroke. Namen zbirke je zato predvsem navajati h kakovostnemu nakupu in spodbujati proizvodnjo kvalitetnih igrač.
Na začetek