Prva stran
 
Izberite področje, ki vas zanima:
   Kdo smo?
   Zgodovina ZOTKS
   Dejavnost ZOTKS
  
   Koledar prireditev
   Regionalni centri
   Publikacije
   Izobraževanje
 
   Arhiv
   English


Mednarodno sodelovanje in mednarodni tabori
Mednarodni tabori YEE
YEE Camp Enquiry 2000
Worldwide Young Researchers for the Enviroment
Young European's Enviromental Research
The International Sience Olimpiads
Regionalni centri
Regionalni center ZOTKS Murska Sobota
 


1. Mladinski raziskovalni tabor lesarstva Bohinj 2000

Bohinj, 26. – 30. junij, število udeležencev do 20. Kotizacije ni. Prijavnica

Tabor je namenjen predvsem gimnazijcem in dijakom srednjih strokovnih šol, ki želijo svoje srednješolsko znanje  še poglobiti in se pobliže seznaniti z raziskovalnim delom.
Tabor bo potekal na Domu Bohinj (CŠOD), Ribčev Laz 63, Bohinj. Osrednji objekt proučevanj bo les. Vendar pa bodo raziskave na taboru interdisciplinarne. Pod vodstvom mentorjev- univerzitetnih učiteljev iz Univerze v Ljubljani, bodo mladi raziskovalci proučevali anatomijo lesa ter dendrokronologijo, predelavo in obdelavo lesa, lesne škodljivce in zaščito lesa - zaščito uporabnih predmetov in kulturnih spomenikov, etnološke študije - lesarska obrt in uporabni predmeti iz lesa v alpskem prostoru, krajinske arhitekture - leseni objekti v alpskem prostoru ter sociološko-demografske raziskave o pomenu lesa in lesne industrije v občini Bohinj. Spoznavali pa bodo tudi les in izdelke iz lesa. Na taboru se bodo oblikovale štiri glavne skupine: skupina za dendrokronologijo, skupina za etnologijo, skupina za krajinsko arhitekturo in skupina za les in lesarstvo.
Na koncu tabora bodo udeleženci rezultate raziskav javno predstavili in jih nato objavili v publikaciji.

Vodja tabora in kontaktna oseba je dr.Franci Pohleven, Biotehnična fakulteta, oddelek lesarstvo, tel.: 061/123-11-61 int. 413, e-mail: leon.oblak@uni-lj.si


2. Muzejska poletna delavnica Praznično leto Celjanov

Celje, Jožefov hrib, 2. - 7. julij. Število udeležencev 15, starosti 17 - 27 let. Zaželeno je zanimanje za družboslovne teme. Kotizacije ni. Prijavnica 

Muzejska poletna delavnica, druga po vrsti, Praznično leto Celjanov v organizaciji Muzeja novejše zgodovine Celje  se bo odvijala v Celju in okolici, delovni prostori, spanje in prehrana bodo v Domu Sv. Jožefa v Celju. Dom je popolnoma obnovljen in nudi spanje v dvoposteljnih sobah s kopalnico. Stoji na markantnem delu Celja - Jožefovem hribu; lepo urejena okolica.Na Jožefovem hribu, ki je ena izmed najbolj markantnih točk v Celju. Manjše naselje je posejano z meščanskimi vilami, na vrhu hriba pa domuje na novo urejen Dom sv. Jožefa, Plečnikova 29, Celje in cerkev Sv. Jožefa. Udeleženci bodo bivali v Domu. Okolica samostana je lepo urejena - park s klopcami, čudovit razgled na Celje.

Glavne teme tabora:

Cerkveno leto v celjski dekaniji (cerkveni prazniki)
Življenjski ciklus praznikov
Državni prazniki

Poleg uvajanja mladih v raziskovalno delo in muzejsko prakso, je tabor pomemben zaradi zbiranja dokumentacije kulturne dediščine mesta Celja, pridobivanja predmetov in popularizacije muzeja ter muzejskega dela.
Cilji tabora: Z raziskavo posegamo na področje duhovne in socialne kulture. Njeni rezultati nam bodo pričali o družabnem življenju v Celju. Raziskavo bomo v prihodnjem letu nadgradili z razstavo in katalogom.

Vodja tabora in kontaktna oseba je Tanja Roženberger Šega, Prešernova 17, Celje, tel. 063 40 530 ali 40 53 15.


3. Naravovarstveni tabor Šmartno 2000

Sedež tabora je v Osnovni šoli Kebelj, od 2. do 9. julija. Število udeležencev 25-30, starost: 16-22 let. Kotizacije ni. Prijavnica

Prednosti imajo tisti udeleženci, ki so se udeležili predhodnega tabora. Prav tako to velja za dijake, ki nameravajo študirati v izbrani smeri.
Nadaljevalo se bo  doslej začeto delo, saj so razen botanične skupine, ostale sodelovale z raziskavami na širšem območju Keblja zadnji dve leti. Delale bodo skupine za arheologijo, antropologijo, etnologijo, etnokoreologijo, botaniko, ornitologijo in geografijo.
Cilji tabora: Udeleženci tabora bodo nadaljevali z doslej opravljenimi raziskavami ter tako pridobili znanja, ki jih v rednem izobraževanju ni možno pridobiti. To še zlasti velja za nove udeležence.
Glede na skupine bo delo potekalo na širšem območju Keblja  (Jurišna vas - Tinje - Kebelj - Cezlak - Oplotnica - Pohorje ). Namestitev udeležencev je v prostorih osnovne šole, prehrana pa na kmečki domačiji.

Udeleženci morajo prinesti na tabor spalno vrečo in podlogo za spanje, primerno obutev ter oblačila za terensko delo.
Vsi udeleženci bodo pisno obveščeni o sprejemu na tabor. Udeležbo morajo potrditi. Število udeležencev je omejeno na 4 v skupini, zato je potrebno navesti še rezervno skupino.

Vodja tabora in kontaktna oseba je Srečko Štajnbaher, Zavod za varstvo narave in kulturne dediščine Maribor, Slomškov trg 6 (tel. 062 228 48 28).


4. Biološki raziskovalni tabor Vogrsko 2000

Vogrsko (Spodnja Vipavska dolina), 3. -  8. julij. Število udeležencev 35, starost: 14-19 let.
Predvidena kotizacija je 5000,00 SIT. Prijavnica

Cilji tabora so:
uvajanje mladih v raziskovalno delo,
vzgajanje mladih – oblikovanje pozitivnega odnosa do narave,
odpravljanje predsodkov do različnih živali,
popisovanje metuljev, plazilcev, dvoživk, rib, rastlin…,
primerjava popisov različnih habitatov,
določanje kakovosti vodotokov (onesnaženost…).

Delo bo potekalo v skupinah za metulje, ribe, botaniko, vodne nevretenčarje, plazilce in dvoživke, likovni skupini…

Udeleženci bodo nameščeni v podružnični šoli Vogrsko, kosilo in večerjo bomo dovažali z matične šole v Šempetru pri Gorici.
Ob zaključku tabora bomo za domačine pripravili predstavitev tabora in razstavo. Jeseni bomo izdali bilten.

Vodja tabora in kontaktna oseba je Irena Kodele Krašna, prof biologije (tel. 065 645 328), e-mail: irena.kodele-krasna@guest.arnes.si


5. Naravovarstveni tabor Mislinja 2000

Sedež tabora je v Osnovni šoli Mislinja, 22. - 29. avgust. Število udeležencev 25-30, starost 16-22 let. Kotizacije ni. Prijavnica

Prednosti imajo tisti udeleženci, ki so se že udeležili predhodnih taborov in tisti, ki nameravajo nadaljevati študij na izbrani smeri.
Nadaljevali naj bi lansko leto začeto delo. Delo bo potekalo v skupinah za arheologijo, antropologijo, botaniko, zoologijo, etnologijo, etnokoreologijo, geografijo, ornitologijo in krajinsko arhitekturo.
Cilji tabora: vse skupine bodo nadaljevale z raziskavami, ki so se začele na zadnjih dveh taborih. Pridobljeno znanje bodo lahko uporabili v srednji šoli ali na fakulteti.
Tabor bo tudi letos potekal na območju občin Mislinja, Slovenj Gradec in Dravograd. Delovni prostori, prenočišče in prehrana so organizirani na Osnovni šoli Mislinja.
Vsi udeleženci bodo pisno obveščeni o sprejemu na tabor. Svojo udeležbo morajo potrditi. Število udeležencev na skupino je omejeno na 4, zato je ob prijavi potrebno navesti rezervno skupino.

Vodja tabora in kontaktna oseba je Srečko Štajnbaher, Zavod za varstvo narave in kulturne dediščine Maribor, Slomškov trg 6 (tel. 062 228 48 28).


6.Poletna interdisciplinarna raziskovalna delavnica Podsreda 2000

6.1. Podsreda-Pilštanj, 23. junij -1. julij, 20 udeležencev, starost od 12-16 let.
Kotizacije ni.
Prijavnica

Delavnice bodo potekale na različnih območjih zavarovanega območja Kozjanskega parka. Območje Kozjanskega parka obsega 200 km2 in leži na vzhodu Slovenije. Območje je razglasila vlada RS leta 1981 z zakonom o spominskem parku Trebče (Ul.SRS št.1/81). Zakon o ohranjanju narave (Ur.l. RS št. 56/99) opredeljuje Kozjanski park kot regijski park. Krajinsko sliko kozjanskega parka sestavljajo predalpski gozdnati hribi Rudnice, Bohorja, Vetrnika in Orlice, terciarni gričevnati vinogradniški svet Bizeljskih in Pišečko-Sromeljskih goric, Bučke gorce, Virštanja in Imenske gorce ter ravninsko Obsotelje.

Glavne teme tabora: ornitologija, botanika, netopirji, plazilci, limnologija, antropologija.

Cilji tabora:
Spoznavanje rastlin in živalskih vrst
Spoznavanje metodologij
Spoznavanje ekologije določene vrste
Spodbujanje udeležencev k lastnemu razmišljanju o pomenu določenih habitatov in struktur
Spodbujanje udeležencev, da pridobljeno znanje s tabora širijo dalje
Aktivno vključevanje udeležencev v manjše naravovarstvene projekte
Učenje javnega nastopanja in načina predstavitve rezultatov svojega dela
Povezovanje s strokovnimi institucijami

Namestitev je predvidena v praznih hišah na Pilštanju, prehrana pri Veri Zakošek, Plištanj in Gostilna Šmalčič, Podsreda. Udeleženci naj prinesejo na tabor primerno terensko opremo, škornje, baterijo.

Vodja tabora in kontaktna oseba je Vesna Zakonjšek, Kozjanski park, 063 800 120.


6.2.
Podsreda-Pilštanj, 3. do  9. julij, 12 udeležencev, starost od 20-26 let. Kotizacije ni. Prijavnica

Glavne teme tabora: plazilci, polži, dvoživke, botanika.

Cilji tabora:
O naravni dediščini kozjanskega parka je že veliko znanega, še več pa je spričo izrednega bogastva in velikosti prostora neznank, ki šele morajo biti odkrite. Z sistematičnim pristopom k strokovnemu raziskovanju teh neznank (zlasti povsem določenih skupin rastlin in živali) bomo izpolnjevali svoje poznavanje naravne dediščine Kozjanskega parka po posameznih letnih etapah. V prvi vrsti so zanimive tiste vrste na katere je slovenski strokovni prostor še posebej pozoren in prav tem bo veljala tudi naša pozornost. Zlasti pomembno se zdi raziskati živi svet kraških jam znotraj parka. Del rezultatov bomo uporabili tudi za strokovne podlage za razglasitev Orlice za strogi naravni rezervat.

Delavnica je namenjena študentom, zato je potrebno določeno predznanje. Udeleženci naj prinesejo na tabor še nepremočljivo obleko in strokovno literaturo svojega področja.

Vodja tabora in kontaktna oseba je Bernard Goršak, Kozjanski park, 063 800 120.


6.3. Območje Kozjanskega regijskega parka, julij do avgust, 15 udeležencev-študentje etnologije. Kotizacije ni. Prijavnica
Udeleženci bodo v okviru delavnice popisovali etnološko dediščino zavarovanega območja in z etnološko analizo dopolnili pridobljene podatke o stavbnem fondu. Delavnica bo potekala na južnem delu zavarovanega območja, gre zlasti za območje Bizeljskega in pa osrednji del parka, kjer je že opravljeno nekaj raziskav o stanju nepremičnin etnološke dediščine, ki pa jih bomo na delavnici poglobili.

Cilji tabora:
spoznavanje etnološke dediščine zavarovanega območja Kozjanskega parka,
seznanjanje z različnimi metodami raziskovalnega dela,
spodbujanje aktivnega odnosa do varovanja in ohranjanja kulturne dediščine,
popularizacija dediščine.

Udeleženci bodo imeli delovne prostore v upravi Kozjanskega parka v Podsreda. Bivali bodo v Lovski koči na gradu Podsreda, prehranjevali pa se bodo v gostilni “Pri Martinu” v Podsredi. Udeleženci naj prinesejo na tabor spalne vreče in oblačila ter obutev primerna za terensko delo.

Vodja tabora in kontaktna oseba je Helena Rožman, Kozjanski park, Podsreda 45, 3257 Podsreda (063 800 120).


7. Poletna šola računalništva
za izbrane nadarjene dijake

3. – 7. julij , Fakulteta za računalništvo in informatiko v Ljubljani, bivanje za udeležence izven Ljubljane bo organizirano v Domu na Gerbičevi. Kotizacije ni.

Tematske skupine:
Sekcija 1:  3D vizualizacija in animacija
Sekcija 2:  Multimedijske tehnologije v izobraževanju

V letošnji sekciji o multimedijskih tehnologijah v izobraževanju bi se posvetili naslednjim temam:
HTML-4
Še več o Javi (delo s podatkovnimi bazami, Java 3D, Java na strežnikih…)
Novosti s področja multimedije v izobraževanju
Kaj je novega pri CoLoS

Vodja tabora in kontaktna oseba je prof.dr. Saša Divjak, Fakulteta za računalništvo in informatiko, Ljubljana (tel. 1768 483), e-mail:sasa@fri.uni-lj.si


8. Mladinski astronomski raziskovalni tabor  Medvedje Brdo 2000

Potekal bo od 19. do vključno 26. avgusta. Število udeležencev do 40, najmanj 14 let.
Kotizacija: 20.000,00 SIT. Prijavnica

V letošnjem letu  bo astronomski tabor prvič v  domu "Medved" na Medvedjem Brdu leži jugozahodno od Ljubljane, 5 km od vasi Godovič na nadmorski višini 780 m poleg cerkve Medvedje Brdo. Dom ima TV, telefon, video, plezalno steno, namizni tenis, igrišče za rokomet, teleskop, sobe so 3, 6 in 10 posteljne, tuši, WC. Udeleženci bodo nameščeni v  Centru  šolskih  in  obšolskih dejavnosti na Medvedjem Brdu. Delo bo razdeljeno v več skupin. Udeleženci tabora se bodo ukvarjali s fotografiranjem neba, opazovali bodo planete in Sonce, spremljali kako se nekaterim zvezdam spreminja sij... Običajno je ena skupina namenjena tudi osnovam astronomije. Glavne teme tabora so splošna astronomija (sončni sistem, ozvezdja), opazovanje meteorjev, astro fotografija in video, radioastronomija.

Cilji tabora: povečanje zanimanja za astronomijo, dodatna znanja iz astronomije, praktično delo s področja opazovanje, izobraževanje novih članov društva.

Na taboru bo poskrbljeno tudi za družabne aktivnosti, med katere sodi tudi tradicionalni piknik.

Vse podrobnosti v zvezi s taborom lahko dobite na Astronomskem društvu Javornik, Igor Grom: 061/1683850; Marko Pust :  (061) 1796714 (služba),  doma (061) 342 256. E-pošta: marko_pust@yahoo.com 


9. Poletni Astronomski Meteorski Tabor, PAMET 2000

Javornik od 8. do 15. avgusta. Število udeležencev največ 14, starost: najmanj 17 let, oz. končan tretji letnik gimnazije ali srednje šole.
Predvidena kotizacija: 10.000,00 SIT. Prijavnica

Glavne teme:

  •  vizualno opazovanje meteorjev
  •  fotografiranje meteorjev
  •  video snemanje meteorjev

Pamet 2000 bo potekla na društvenem astronomskem observatoriji na Javorniku.

Udeleženci bodo razdeljeni v dve skupini: za vizualno opazovanje ter fotografsko in video skupino.

Tabor je namenjen opazovanju predvsem maksimuma meteorskega roja Perzeidov, ki bo 12. 8.

Cilji delavnice so še vključitev v mednarodno opazovalno akcijo, ki jo organizira Mednarodna meteorska organizacija IMO ter preučevanje vpliva Lune na meteorska opazovanja. Udeleženci bomo nastanjeni na Astronomskem observatoriju na Javorniku nad Črnim Vrhom nad Idrijo, prehranjevali se bomo na Pirnatovi koči na Javorniku. Tam nas bo skupaj okoli 12 ali 14 kolikor maksimalno zmore observatorij!

Opazovalci bodo zbirali podatke o aktivnosti meteorskega roja na dva načina. Prvi bodo šteli meteorje (za vsak meteor posebej podamo oceno sija, hitrosti, časa trajanja, barve…), drugi jih bodo vrisovali v specialne karte. Posvetili se bomo tudi fotografskemu opazovanju: fotografiranje z allsky-kamero in širokokotnimi objektivi ter z občutljivimi filmi. Podnevi bomo razvijali filme v temnici. Preizkusili bomo tehniko video snemanja meteorjev.

Vodja tabora in kontaktna oseba je Mihaela Triglav, Astronomsko društvo Javornik,
mtriglav@yahoo.com, GSM: 031 594428 .


10. Poletni geološki tabor

Dom Planika od 1. do 9. julija, 50 udeležencev – študentov. Kotizacija: 5.000,00 SIT. Prijavnica

Namen tabora je utrjevanje in poglabljanje že pridobljenega znanja ter se posvetiti tudi problematiki, ki na predavanjih zaradi pomanjkanja časa ne pride dovolj do izraza. Še posebej bi radi poudarili dragocenost prenosa izkušenj starejših študentov na mlajše kolege, saj se tako na fakulteti ustvarja pozitivno, delovno vzdušje. Nadalje želimo spodbujati izmenjavo znanj med študenti sorodnih študijskih smeri, zato bomo k sodelovanju povabili študente geografije, biologije in gozdarstva Univerze v Ljubljani ter študente geologije z zagrebške univerze.
Naše delo bo potekalo pod mentorstvom profesorjev in drugih strokovnjakov s področja geologije. V bližini doma ali na drugi ustrezni lokaciji bomo zgradili geološki stolpec okoliških kamnin, uredili bomo zbirko značilnih kamnin ter napisali poročilo v obliki vodnika po geološko zanimivih točkah širše okolice. Še naprej bomo zbirali kamnine za ostale CŠOD domove , ki bodo tako nekoč imeli zbirko značilnih kamnin cele Slovenije.

Na taboru bodo naslednje skupine: regionalna geologija, stratigrafija, petrologija magmatskih kamnin, petrologija metamorfnih kamnin, sedimentologija, turistična geologija.

Ostale pomembne informacije dobite pri Tatjani Pucko, e-mail: tpucko@student.ntfgeo.uni-lj.si ali pri mag. Uroš Herlec, Oddelek za geologijo, Naravoslovno tehniška fakulteta, Aškerčeva 12, Lj.


11. Raziskovalni tabor študentov biologije

Cerkno od 26. julija do 5. avgusta, 70 udeležencev – študentov. Kotizacija 7.000,00 SIT. Prijavnica

Študenti Oddelka za biologijo BF že vrsto let  v okviru ZOTKS - Gibanja znanost mladini, organiziramo znanstveno raziskovalne tabore (MURA 1988, KOLPA 1990, GRAD 1991, RAKA 1992, SMAST 1993, ČRNEČE 1994, KOZJE 1995, PODGRAD 1996, SREDIŠČE OB DRAVI ’97, ŠEMPAS ‘98), kjer teoretično znanje, pridobljeno na fakulteti, preverjamo in dopolnjujemo na terenu. Rezultati taborov so redno objavljeni v knjižici poročil s tabora in drugi strokovni literaturi, prav tako jih predstavimo na strokovnih srečanjih in predavanjih in so tako dostopni širši strokovni javnosti, doma in v tujini. Rezultati so seveda direktno uporabni in uporabljeni kot gradivo pri inventarizaciji favne in flore Slovenije. Tabor v majhnem kraju tudi širi naravovarstveno zavest ter pripomore k vpeljevanju znanosti in teorije med mladino in nestrokovno javnost.

Osnovni namen tabora je prikaz strokovnega dela na področju naravoslovnih študij, ki so temelj za strokovno varstvo okolja. Namen programa na lokalni ravni je predvsem prikazati prebivalcem biotsko pestrost območja. Za ta prikaz pa potrebujemo celovito študijo.

Delo bo potekalo v različnih skupinah: botanični, odonatološki, ornitološki, hiropterološki, lepidopterološki, araneološki, skupini za male sesalce in ektoparazite ter skupini za dvoživke. S tem bomo skušali pokriti čim več vej biologije in ekologije, saj nam le celovit pogled na okolje da pravo podobo in trenutno stanje. Delo poteka predvsem na terenu in obsega popise, nabiranje osebkov za dokumentiranje zanimivih najdb. Drugi del dela poteka v laboratoriju, ki ga postavimo v šoli, kjer poteka nadaljnja obdelava nabranega materiala.
Na tabor so povabljeni gostje iz tujine. S tem imamo možnost tujim udeležencem predstaviti Slovenijo, njeno naravno in kulturno bogastvo ter prizadevanja njenih ljudi za varstvo okolja.

Vodja tabora in kontaktna oseba je Aleš Gergely, Dolga vas 30, 9220 Lendava tel.: 041-563-772. Dodatne informacije dobite tudi pri Marijanu Govediču tel: 062 710 002, Obrtniška 4, 2277 Središče ob Dravi.


12. Astronomski tabor Fokovci 2000

Sedež tabora je Osnovna šola Fokovci, 9208 Fokovci, od 26.junija do 1. julija. 20-30 udeležencev nad 13 let.
Kotizacija: 8.000,00 SITPrijavnica     

Glavne teme tabora:

Na taboru bodo delovale naslednje skupine:
zvezde in zvezdni sistemi
osnove astronomije
skupina za astronomsko fotografiranje

Cilji tabora:
Pri skupini zvezde in zvezdni sistemi se bodo udeleženci seznanili  z opazovalnimi tehnikami (prosto oko, biokular, teleskop, fotografska kamera, CCD), opazovanjem in risanjem nekaterih znanih objektov (NGC4565, M51, 4038-39, M8, M20, M17...), risanjem in fotografiranjem Rimske ceste, opazovanje spremenljivk (ta točka bo težiščna točka te skupine), predvsem opazovanjem kratkoperiodične spremenljivke s CCD kamero ST4.

Vsak od udeležencev naj bi na koncu tabora znal delati s teleskopom in CCD opremo; naučili se bodo tudi merjenja, obdelavo meritev ter njihovo predstavitev.

Skupina osnove astronomije je namenjena predvsem mlajšim udeležencem, t.j. učencem osmih razredov ter srednješolcem, ki se prej z astronomijo še niso aktivneje ukvarjali. Udeleženci te skupine se bodo naučili osnov opazovanja, risanja objektov, fotografirali bodo severnico (vrtenje Zemlje) in meteorjev ter poslušali predavanja iz osnov astronomije (o Osončju, o mrkih, nastanku vesolja, nastanku ozvezdij, vplivu astronomskih pojavov na razne zgodovinske dogodke, o nebesnih telesih v mitologiji Starih Slovanov, o orientaciji na nebu,…).Udeleženci bodo dobili tudi praktične naloge. V okviru skupine za astronomsko fotografijo se bodo udeleženci seznanili z osnovami astronomske fotografije ( primerni fotoaparati, objektivi in filmi, tehnične osnove fotografiranja, fotografiranje brez in s sledenjem, fotografiranje sončnega mrka in s tem povezana priprava filtrov itd.)

Več informacij dobite pri: ZOTKS, RC s sedežem v Murski Soboti, Borovnjakova 1, 9000 M. Sobota, tel. (069) 304 270.


13. Naravoslovni raziskovalni tabor Piran

Piran s širšo okolico od 29. junija do 9. julija, do 40 udeležencev (sedmo in osmošolci). Kotizacija 68.500,00 SIT. Prijavnica

Udeleženci bodo nameščeni v penzionu Maksimilijan v Piranu.

Glavne teme tabora: morske alge, asimilacija barvila rastlin, žuželke na kopnem, eterična olja, živali v morju, potapljanje na vdih in z akvalungi, rastline ob morju, čutila živali – primerjava s človekom, astronomija, naravoslovna fotografija.

Cilji tabora so: učence uvajati v zgodnje raziskovanje, jih navajati na samostojno laboratorijsko delo, spoznati razlike med kopenskimi in morskimi organizmi, spoznajo morske (kopenske) organizme in njihove adaptacije, spoznajo naš sončni sistem in bližnje galaksije, se naučijo tehnik fotografiranja in razvijanja fotografij, se naučijo, kako se varno potapljati…

Več informacij dobite pri Medobčinski zvezi prijateljev mladine Celje, Gregorčičeva 6, ga. Dragica Poznič (063 490 91 80, 063 490 91 81, 041 710 810).


14. Ornitološki raziskovalni tabor za mladino "Polana 2000"

Velika Polana, od 5. do 12. julija 2000 v osnovni šoli Miško Kranjec (Velika Polana 215 B, 9225 Velika Polana). Največje število udeležencev na taboru je 16, namenjen je osnovnošolcem. Tabor bo imel tudi mednarodno udeležbo. Kotizacije ni. Prijavnica

Delo bo potekalo v naslednjih skupinah:
1. skupina - Štorklja Ciconia ciconia (mentor: Borut Štumberger dr. vet. med.) ˇ Analiza prehranjevališč, analiza akcijskega radija bele štorklje pri prehranjevanju, monitoring na prehranjevališču in na gnezdu, cezus po mednarodnem standardu, zaključki z naravovarstvenimi aplikacijami.

2. skupina - Štorklja Ciconia ciconia (mentor: Luka Božič absol. biol.) ˇ Analiza prehranjevališč, analiza akcijskega radija pri prehranjevanju, monitoring na prehranjevališču in na gnezdu, cezus po mednarodnem standardu, zaključki z naravovarstvenimi aplikacijami.

3. skupina - Popis ptičev travnikov in kulturne krajine (mentor: Matjaž Kerček štud. 2. let. PF Maribor, biol. geogr.) ˇ Vrednotenje kulturne krajine z indikatorskimi vrstami, popis ptic tradicionalne kulturne krajine, raziskava na nivoju vrste - kosec Crex crex, rjavi srakoper Lanius collurio.

4. skupina - Popis ptičev poplavnih gozdov in popis sov (mentor: Eva Vukelič štud. 2 let. Bioteh. fak.) ˇ Popis ptic v poplavnem gozdu. Ugotavljanje prisotnosti sov in poskus lokalnega cenzusa velikega skovika Otus scops.

Delo bo potekalo v skupini 4 udeležencev pod vodstvom mentorja. Udeleženci bodo po kratki pripravi (seznanitev z metodami dela, problemom) lahko pristopili k samostojnemu terenskemu in raziskovalnemu delu. Pred koncem raziskovalnega tabora se bodo rezultati obdelali in predstavili na javni predstavitvi.

Več informacij: Damijan Denac- DOPPS (Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije), 061/138-19-00; e-mail: dopps@dopps-drustvo.si


15. Umetnost in matematika

Dom CŠOD Škorpijon od 10. do 14.julija. Udeleženci: 10 - 20 dijakov srednjih šol (priporočamo tistim, ki gredo jeseni v  III. in IV. letnik). Kotizacija 15.000,00 SIT. Prijavnica

Tema in cilji:
Kaj imata skupnega ti dve tako nasprotujoči si človekovi delovanji? Več kot si bi mislili. V arhitekturi je nedvomen pomen matematike, tudi pri estetskih rešitvah odkrijemo skladja, simetrijo, odnose, ki jih lahko matematično izrazimo. Za Evropo in Zahod je eno takih magičnih umetniško-matematičnih števil zlati rez. Takih odnosov je še kar nekaj. V kiparstvu so proporci temeljni za vtis in ravno v njih se da najti zanimive geometrične obrazce. Zlasti v slikarstvu: trikotniška postavitev figur, perspektiva itd. Potem je tu znameniti Escher, ki je likovno prikazal limite, neskončno delitev …, kar so čisto matematični pojmi. Pesništvo zaradi metruma in ritma razvije zanimive stopice, ki se ponavljajo in tako tvorijo zanimive obrazce enako a vedno malo drugače (npr. sonet, gazela itd) Glasba pa je po mnenju filozofa Leibniza “itak le vaja v matematiki”. V nalogah bomo zasledovali princip pravila: Ali ga lahko odkrijemo in matematično izrazimo? Seveda je ta prepir o estetskih pravilih (kanonih) tudi zgodovinsko zanimiv. In tak kratek pregled bomo tudi napravili. Na taboru bo zabavno in kratkočasno! Tabor je namenjen II. in III. letnikom. Namen naših taborov niso odgovori, temveč vprašanja.

Na taboru bodo naslednje skupine: likovna umetnost in matematika, glasba in matematika, arhitektura in matematika.

Več informacij: Vilko Domajnko, Jani Kovačič, Gimnazija Bežigrad, Peričeva 4, Ljubljana. Tel.: 061-3000-415, 3000-400, e-mail:jani@s-gimb.lj.edus.si, vilko@gimb.lj.edus.si


16. Od jezika do dokaza

Dom CŠOD Ajda, od 3. do 7. julija. Udeleženci: 10 - 20 dijakov srednjih šol (priporočamo tistim, ki gredo jeseni v  I., II. in III. letnik). Kotizacija 15.000,00 SIT. Prijavnica

Povezava filozofija-metodologija-lingvistika-logika-matematika tvori okostje našega pristopa, skratka interdisciplinarno. Po izkušnjah sodeč prevladuje matematika, saj je imajo v šoli največ in je ta način razmišljanja najbolj razvit in domač dijakom. Glavni smoter je pri matematiki in logiki razpredanje o osnovah in izvorih takega mišljenja seveda ob upoštevanju starosti udeležencev. Posebno pozornost namenimo protislovjem, paradoksom in antinomijam. Razprava o temelji je običajno stvar filozofije.Tabor je namenjen zlasti I. in II. letnikom srednje šole. Dopoldan razlagamo probleme in razpravljamo, popoldan se ukvarjamo s športi, zvečer pregledamo rešitve nalog in debatiramo, potem pa družabnosti. Namen naših taborov niso odgovori, temveč vprašanja.

Na taboru bodo naslednje skupine: jezik iz zornega kota logike, vloga dokazovanja v matematiki, vloga dokazovanja v vsakdanjih situacijah. Cilji tabora so opozoriti na vlogo dokazovanja v matematiki in v različnih praktičnih situacijah, vloga jezika pri dokazovanju, urjenje v dokazovanju.

Več informacij: Vilko Domajnko, Jani Kovačič, Gimnazija Bežigrad, Peričeva 4, Ljubljana. Tel.: 061-3000-415, 3000-400, e-mail:jani@s-gimb.lj.edus.si, vilko@gimb.lj.edus.si



17. Mladinski raziskovalni tabor Cerknica 2000

Cerknica, od 24. junija do 1. julija 2000.
Št. udeležencev: do 20. Kotizacije ni. Prijavnica

Tabor je že šesti po vrsti (od leta 1994). In ker se selimo po vsej Sloveniji, bomo tokrat pristali v Cerknici. Namenjen je gimnazijcem, pa tudi ostalim srednješolcem, ki jih zanima biologija.
Udeleženci bodo svoje spalne vreče razprostrli v lokalni osnovni šoli, kjer bo potekalo tudi vse ostalo delo. Na terenu in v laboratoriju se bodo spoznali z raziskovalnim delom v več skupinah: botanični, metuljarski, kačje pastirski, pajkarski, netopirski, ptičarski, plazilski, ter v dvoživkarski skupini.
Mladi bodo dobili vpogled v različne ekosisteme. Spoznali se bodo z okoljevarstvenim mišljenjem.
Na koncu bodo rezultati predstavljeni krajanom, ter izdani v zborniku.

Vodja in kontaktna oseba: Sašo Weldt, Puhova ul.2, 1000 Ljubljana, tel: 031 524 323, 061 341 266, e-mail: welti@mailcity.com

 
 
 Na prejšnjo stran  Na vrh strani  Na naslednjo stran  
Domov    Na vrh strani    Iskanje    Pomoč   
 
Oblikovanje in vzdrževanje spletnih strani MT Splet